Wiadomo, że dobrej kondycji do chodzenia po górach oraz doświadczenia, nikt nie ma od razu. Dlatego, na początek powinno się wybierać niższe góry z łatwiejszymi szlakami. Nie mając wprawy, lepiej zrezygnować z wejścia na Rysy czy przejścia Orlą Percią w Tatrach.10 kroków do rozpoczęcia przygody z trekkingiem
1. Wybierz cel Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z trekkingiem jest wybór celu. Możesz wybrać góry, lasy, pustynie lub inne miejsca, które Cię interesują. Ważne jest, aby wybrać cel, który odpowiada Twoim umiejętnościom i doświadczeniu.
2. Przygotuj się fizycznie

Od jakich gór zacząć?

Wiadomo, że dobrej kondycji do chodzenia po górach oraz doświadczenia, nikt nie ma od razu. Dlatego, na początek powinno się wybierać niższe góry z łatwiejszymi szlakami. Nie mając wprawy, lepiej zrezygnować z wejścia na Rysy czy przejścia Orlą Percią w Tatrach.

Jaka jest roznica między hiking a trekking?

Jaka jest w takim razie różnica między hikingiem a trekkingiem? Najprościej rzecz ujmując, hiking jest łagodniejszą wersją trekkingu, pozbawioną utrudnień i niedogodności, charakterystycznych dla tego drugiego. Hiking zdecydowanie bardziej przypomina aktywny, dynamiczny spacer na mało wymagających szlakach.

Jak zacząć chodzić po wysokich górach?

Zasada jest więc prosta – powoli, małymi krokami, ale cały czas do przodu. Oczywiście swoją przygodę z chodzeniem po górach warto rozpocząć na wiosnę lub latem, kiedy to warunki pogodowe są bardziej sprzyjające niż jesienią i zimą.

Jak rozpocząć przygodę w górach?

Najważniejsza zasada – rozpoczynając przygodę z górami nie należy zaczynać od kilkudniowych, wymagających tras. Zacznij od jednodniowej, prostej technicznie wycieczki, która pozwoli ci określić twoje możliwości, póżniej, w miarę zdobywania doświadczenia możesz stopniowo zwiększać poziom zaawansowania wędrówek.

Co trudniejsze Giewont czy Kościelec?

Można śmiało powiedzieć, że Kościelec jest brakującym ogniwem pomiędzy bardziej wymagającymi szlakami (np. Rysy + Orla), a prostszymi trasami okraszonymi łańcuchami (Giewont, Szpiglasowy Wierch). Więcej szczegółów odnajdziecie w podrozdziale „Kościelec trudne miejsca” w środkowej części wpisu.

W co się ubrać na trekking?

Na dół wystarczą spodnie dresowe lub trekkingowe. Natomiast kiedy jest już zimniej, ubierz bieliznę termoaktywną na górę i dół oraz grubszą bluzę/polar i sportowe spodnie. W obu przypadkach jako warstwa wierzchnia sprawdzi się kurtka typu softshell, która chroni przed lekkim deszczem i wiatrem.

Jak ubrać się na trekking?

Komfort – ubrania noszone w górach powinny zapewniać swobodę ruchów i być wygodne, dlatego tutaj nie ma miejsca na jeansy i niewygodne ubrania. Koszulki i cienkie polary powinny być dobrze dopasowane do ciała, aby umożliwić swobodne odprowadzanie ciepła, co jest szczególnie istotne podczas wspinaczki lub podejścia.

Ile km dziennie w górach?

Co jest trudniejsze wchodzenie czy schodzenie?

Dodatkowo warto wspomnieć o wpływie ciężaru naszego ciała – im więcej ważysz tym bardziej obciążasz swoje kolana co prowadzi do zwiększenia obciążenia stawów i może prowadzić w konsekwencji do poważnych kontuzji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wchodzenie jest trudniejsze niż schodzenie.

Jakie efekty daje trening w górach?

Trening w górach ma wiele zalet. Wzmacnia nie tylko mięśnie, ale także ćwiczy stabilizację. Zbieganie uczy utrzymania równowagi i poprawia stabilizację. Te elementy przydadzą się nie tylko podczas górskich zawodów, ale również gdy stratujemy w biegu masowym na asfalcie i trzeba wyminąć innych uczestników.

Czy chodzenie po górach jest zdrowe?

Poprawienie kondycji, dotlenienie organizmu, sprawniejsza praca układu krwionośnego, a w końcu relaks i wyciszenie – brzmi nieźle, prawda? A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą chodzenie po górach. Trekking górski jest genialną opcją na odreagowanie codzienności i odnalezienie spokoju ducha.

Jaki szczyt dla początkujących?

Nosal. Szczyt znajdujący się nad Kuźnicami to doskonała gratka dla początkujących. Jest łatwo dostępny, popularny wśród turystów a jednocześnie niesamowicie malowniczy widokowo. Ze szczytu podziwiać można panoramę tatrzańskich szczytów oraz Zakopane.

Kiedy najlepiej wybrać się w góry?

Doskonałym pomysłem jest odwiedzenie gór jesienią, we wrześniu albo październiku. Wtedy góry pustoszeją, a pogoda jest niezwykle przyjemna. Nie ma upałów, ani nie jest za zimno. Często świeci słońce, a więc aura jest wprost wymarzona na piesze wycieczki.

Czy chodzenie po górach jest zdrowe?

Poprawienie kondycji, dotlenienie organizmu, sprawniejsza praca układu krwionośnego, a w końcu relaks i wyciszenie – brzmi nieźle, prawda? A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą chodzenie po górach. Trekking górski jest genialną opcją na odreagowanie codzienności i odnalezienie spokoju ducha.

Jakie szlaki w Tatrach dla początkujących?

1. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja. Idealna propozycja na początek przygody z Tatrami. Rusinowa ma jedną ogromną zaletę – z parkingu na Wierch Porońcu w zaledwie 1:15 h możemy dotrzeć w miejsce, skąd rozciąga się jedna z piękniejszych panoram tatrzańskich.

Co zabrać pierwszy raz w góry?

gotówka, dokumenty, telefon — bez nich nie wychodź w góry; krem z filtrem UV — przyda się zarówno latem, jak i zimą; czołówkę; powerbank — żeby, w razie potrzeby, naładować telefon.

Jaki szczyt dla początkujących?

Nosal. Szczyt znajdujący się nad Kuźnicami to doskonała gratka dla początkujących. Jest łatwo dostępny, popularny wśród turystów a jednocześnie niesamowicie malowniczy widokowo. Ze szczytu podziwiać można panoramę tatrzańskich szczytów oraz Zakopane.

Co jest trudniejsze Zawrat czy Swinica?

Co prawda wejście na Świnicę z Zawratu zdaje się być nieco trudniejsze, niż to od strony Przełęczy Świnickiej, ale jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności warto wybrać ten właśnie szlak, bo to jedyna taka możliwość. Podejście jest krótkie, ma 0,7 kilometra i trwa około 1 godziny.

Ile kosztuje bilet na Giewont?

Bilety wstępu można kupić również za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay. W sprzedaży dostępne są następujące bilety TPN: jednorazowe ulgowe za 4,50 zł, normalne za 9,00 zł, 7-dniowe ulgowe za 22,50 zł i normalne za 45,00 zł oraz bilety dla grupy do 10 osób – ulgowe za 40,50 zł i normalne za 81,00 zł.

Jaki jest najtrudniejszy szlak?

Wiele osób sądzi, że kolory te symbolizują stopień trudności danej trasy. Czerwony – najtrudniejszy, zielony – najłatwiejszy.

Jakie warstwy na trekking?

Odpowiedni strój w góry powinien składać się z trzech warstw odzieży: warstwy bazowej – termoregulacyjnej, np. bielizna termoaktywna, warstwy pośredniej – izolującej, np. bluza polarowa, softshell, warstwy zewnętrznej – wodo- i wiatroodpornej, np. kurtka trekkingowa.

Co to znaczy trekking?

Trekking to wędrówka prowadzona w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych, niekoniecznie górach. Określenie 'trudne’ jest dość szerokim określeniem dlatego tak dość często, w wyniku potocznego rozumienia mówimy o wielu wędrówkach, górskich i wielodniowych.

Czy latem w górach jest gorąco?

Pogoda w górach bywa zmienna. Wie to każdy, kto chociaż raz wybrał się na trekking. Trzeba więc być przygotowanym na każdą okoliczność. Latem na dole przeważnie jest bardzo ciepło, ale im wyżej wchodzimy, tym robi się zimniej.

Jak się przygotowac na trekking?

Przed wyjściem na szlak warto dać ciału sygnał, że przechodzimy ze stanu spoczynku do fazy wysiłku. Rozgrzewka przed trekkingiem łagodnie pobudzi układ krążenia do lepszego odżywienia mięśni, a te z kolei będą sprawniej pracować, bez ryzyka naderwania.

Jakie buty w góry na lato?

Buty trekkingowe na lato powinny być przede wszystkim przyczepne do podłoża (odpowiada za to gumowa podeszwa i bieżnik), oddychające oraz dobrze stabilizujące staw skokowy. Na jednodniowe wędrówki w łagodniej ukształtowanym terenie (Beskidy, Bieszczady, doliny w Tatrach) możesz wybrać model o niskim profilu cholewki.

0 odpowiedzi na „Jak zacząć trekking?”